Opłaty i prowizje w kredycie hipotecznym

Napisane przez barczakmichal / 24 maja 2017 / Bez kategorii / 0 Komentarze

Podejmując decyzję o finansowaniu kredytem bankowym Twojej wymarzonej nieruchomości musisz liczyć się z kosztami bankowymi.

Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju prowizje, opłaty, ubezpieczenia itd.

Poniżej krótka charakterystyka kosztów bankowych .

Prowizja bankowa: Jednorazowa opłata pobierana przez banki za udzielenie kredytu. Wysokość prowizji waha się od 0% do 3% i często zależy od oferty promocyjnej danego banku, segmentu klienta czy spełnienia warunków zaproponowanych przez Banki.

Przywilejami jest bycie stałym klientem Banku, klientem VIP, lub skorzystania z produktów bankowych takich, jak ubezpieczenie od utraty pracy, karty kredytowej itp.- są to wspomniane wyżej dodatkowe warunki.

Uwaga

W zależności od sytuacji możesz wybrać płatność tej prowizji ze  środków własnych lub Bank może skredytować prowizję.

Opłata za wcześniejszą spłatę: to opłata pobierana przez banki w momencie całkowitej lub częściowej spłaty kredytu.

Wysokość tej opłaty w zależności od banku i oferty waha się od 0% do 6%.

Uwaga!

Opłata pobierana zazwyczaj w ciągu 3 lub 5 lat. Po tym okresie zazwyczaj spłata bezpłatna.

 

Opłata, za przewalutowanie: z tym rodzajem opłaty spotkasz się w momencie, gdy posiadasz kredyt walutowy i będziesz chciał go przewalutować na złotowy lub odwrotnie.

Uwaga!

Ważniejsze są kursy walutowe w momencie przewalutowania niż wysokość opłaty.

Opłata za wycenę nieruchomości: to opłata, którą ponosisz, by rzeczoznawca majątkowy określił wartość nieruchomości, którą chcesz nabyć. Decyzja o wymogu sporządzenia wyceny leży w gestii Banku i może zależeć od kilku czynników: a) rynek pierwotny czy wtórny b) lokalizacja  c) kwota kredytu.

Koszt wyceny waha się miedzy 0zł dla mieszkania do 900zł w przypadku domu. 

Opłata za kontrolę inwestycji/rozliczenie transz: opłata występująca w inwestycjach wypłacanych transzami tj. budowach domów, zakupie na rynku pierwotnym, kredytach remontowych. Wysokość tej opłaty zależy od ilość inspekcji, jaką będzie musiał dokonać pracownik Banku (wizyta ok. 200zł w zależności od Banku)

Im częściej taka kontrola ze strony Banku będzie zlecana, tym większa będzie suma, np. jeśli będą potrzebne 2 inspekcje to zapłacimy, 400 jeśli 4 inspekcje to 800.

Opłata za konto w banku, to opłata za korzystanie z konta w banku w którym zaciągniesz kredyt hipoteczny. Wysokość opłaty zależy od wariantu konta, usług dodatkowych i aktualnych promocji.

Wybierając ofertę kredytową należy pamiętać również o wielu innych czynnikach wpływających na jej atrakcyjność.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój email neverie zostanie upubliczniony. Wymagane pola są oznaczone *